Untitled-1.png

İki çift lastik çizme, iki yağmurluk, çapa, bel, kürek, bir hoca, bir öğrenci. Böyle başladı… A bir de budama makası.

Orman dedik ağaç diktik, bal ormanı oldu. Arı dedik arı oldu. Arı olunca bal da oldu. Balımızı yere göğe koyamadık. Yedik, paylaştık bitmedi. Biz de cam kavanozlara koyduk, mantardan kapak uydurduk. İsim ne olsun dedik karar veremedik. Ağaçları ellerimizle diktik arılara kendimiz baktık. Bu bala ancak mührümüzü basarız dedik. Adı da mührün farsça kökeni “Muhr” oldu.

Hoca önde öğrenci arkada ölümsüz ağaçlarla dolu zeytinlikte eğitime devam… Zeytin ağacı kimdir, nasıl yaşar, nasıl meyve verir, yıl boyunca ne ister, ne sever, ne sevmez… derken hasat mevsimi geldi. Yağmur demedik, çamur demedik toplaya toplaya zeytinleri bitirdik. Kasalar doldu, zeytinler sıkımhanede özenle sıkıldı. Şişelendi. Bir elde mum diğerinde mühür, şişeler bir bir mühürlendi.

 

Bir kısım zeytinyağının da sabun olması gerekti elbette. İki yıl süren deneyler, analizler, araştırma ve çalışmalar sabırla tamamladı. En sağlıklı şekilde soğuk işlem el yapımı doğal zeytinyağı sabunlarımızı ürettik. Envai çeşit sabun yaptık. En favori beş sabunumuzu seçtik. Onlara da muhr-ümüzü bastık.

 

Çıktığımız doğal hayat serüveni bugün doğruluktan doğallıktan ve kaliteden ödün vermeyen bir üretim zincirine dönüştü.

Tamamen katkısız ve herhangi bir  işlem görmeden ürettiğimiz doğal bal, zeytinyağı, sabun ve sirkemize kalitemizin muhr-ünü bastık. Dağda orman için deki kovanlarımızdan bal ve zeytinliğimizden yağ üretirken yağımızdan kaynatmadan soğuk sıkım sabun üretiyoruz.

 

Analizler sabunumuzda zeytinyağındaki fenoliklerin %84 ünün olduğunu gösterse de,hocamız” bu sabun un bir eşi dünya da yok ayrıca bu bir sanat eseri” dese de alçak gönüllülüğümüzü sanatımızın üstünde tutmaya özen gösteriyoruz.

 

Balımızdan bal sirkesi, hünnaplarımızdan da hünnap sirkesi yapıyoruz. Sınırlı sayıda ürettiğimiz ürünlerimizin  doğal ürün arayışında olan şehirli annelerin giderek artan ilgileri ile kısa zamanda tükenmesi yanı sıra çevreye doğaya ve insana saygılı şirketlerin hediyeliklerini ürünlerimizden seçmeleri de bizi ayrıca yüreklendiriyor.

WhatsApp Image 2018-12-15 at 17.20.59_ed
2f579cab78639f8e-photo.jpg